VAJİNİSMUS

Son Blog Yazıları
VAJİNİSMUS 27.9.2018

VAJİNİSMUS

Vajinismus, cinsellik sırasında cinsel birleşmeye izin vermeyecek oranda vajinanın dış üçte birlik kısmındaki kasların istem dışı kasılması ile meydana gelen bir psikiyatrik rahatsızlıktır. Birincil vajinismusta fiziksel, anatomik, işlevsel herhangi bir anormallik yoktur. Bu nedenle ilk cinsel birleşmelerini yaşayamayan kişilerin ilk başvurdukları hekim kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarıdır. Fiziksel herhangi bir bozukluk olmadığı, durumun psikiyatrik bir durum olduğu bilgisini konu hakkında bilgili ve deneyimli kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarından edinirler.

Tüm dünyada vajinismus görülme oranları %5-17 arasında değişmekte iken ülkemizde %43-47 gibi çok ciddi oranlarda görülmektedir.

Ülkemizde ve dünyada yapılan çalışmalarda görülen en sık nedenleri:

 

 1. Cinsel eğitimsizlik (hem okullarda hem de aile cinsellikle ilgili konuşulmama, cinsel konuları saklama, cinsel merakların sert bir şekilde eleştirilmesi, engellenmesi, utandırılması vb.)
 2. Cinsel organ anatomisi ve işleyişi ile ilgili bilgi eksikliği
 3. Vajinanın yapısı ile ilgili yanlış inanışlar (vajinanın neredeyse toplu iğne başı kadar dar olduğuna inanmak vb gibi)
 4. Penisin çok büyük olduğuna ilişkin yanlış inançlar
 5. Toplumdaki kadın rolüne bakışın olumsuz olması
 6. Toplumun cinselliğe bakışı, yoksayılması
 7. Kızlık zarı ile ilgili yanlış ve gerçeği asla yansıtmayan inanışlar (çok acır, çok kanar, ağrısına dayanılmaz vb. gibi)
 8. Evlilik biçimi ( görücü usulü ve istenilmeyen evlilik, zorla evlendirilme, ilk gece ilgili geleneksel beklentiler vb. )
 9. Evlilik ve ilişki sorunları
 10.  Cinsel taciz ve istismarlar
 11. Diğer bireysel ve ilişkisel nedenler

 

Vajinismusta en önemli duygu korku ve kaçınmadır. Vücutta  ve özellikle

bacaklarda hissedilen kasılma hemen her olguda görülen fiziksel belirtidir. Korku ve sonucunda oluşan kaçınma ve kasılma hemen her cinsel birliktelik sırasında görülür. Terapide en önemli çalışılması gereken konu korku, kaçınma ve kasılmalardır.

           

            Vajinismusa en sık eşlik eden psikiyatrik rahatsızlıklar Obsesif Kompulsif Bozukluk (saplantı ve zorlantı hastalığıdır.Bulaş, kuşku, cinsel, dini, batıl, zarar verme, zarar görme vb takıntılarla seyreder) ve Özgül Fobi (kedi, köpek, kan, enjeksiyon, böcek vb durumlardan çok şiddetli korku ve kaçınma ile seyreden durum)’dir.

 

Vajinismus tedavisinde ilaç, cerrahi, hipnoz gibi yöntemler kullanılmamaktadır.  

Cinsel terapi uygulamaları ile vajinismus,  çiftin özelliğine göre kısa zamanda çözüme kavuşmaktadır. Tedavi oldukça yüz güldürücüdür ve tam iyileşme ile sonuçlanmaktadır.

 

Tedavi için erken başvuru önemli olup çok daha kısa sürede sonuca ulaştırır.

Pskiyatrist & Psikoterapist desteğine ihtiyaç duyduğunuzda...

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için yasal mevzuata uygun çerezler kullanılır. selindemet.com.tr sitemizi kullanarak bu çerezleri kabul etmiş olursunuz.